ייעוץ ראשוני ללא תשלום וללא התחייבות 052-6498282phone icon
divider

לקבלת ייעוץ משפטי התקשר

052-649-8282תיקים פליליים

separator

מהו תיק פלילי?

תיק פלילי הנו מונח כללי ששגור בפי הציבור אך אינו המונח המשפטי הנכון. תיק פלילי יכול להיחשב תיק משטרה שנחקר ונסגר או תיק משפטרה שיש בו די ראיות לשם הגשת כתב אישום, כלומר העמדת האדם לדין פלילי בבית משפט.

תיק פלילי הוא תיק שנפתח לאדם כתוצאה מחשדות כלפיו לבצוע עבירה פלילית. כאשר מבוצעת עבירה פלילית ונמצא ע"י התביעה כי יש ראיות מספיקות יוגש כתב אישום לבית המשפט.  במצב זה , ברוב המכריע של המקרים  המדינה באמצעות הפרקליטות או יחידת התביעות של המשטרה, הן אלה שמכינות את כתב האישום ומגישות אותו לבית המשפט המתאים בהתאם לטיב העבירה (במקרים אחרים ולא רבים אדם פרטי יכול להגיש קובלנה פלילית, כלומר  כתב אישום כנגד אדם אחר לבית המשפט).

להבהיר כי ברגע שהוגשה תלונה כנגד אדם בגין בצוע עבירה פלילית נפתח לו תיק במשטרה. עבירות פליליות יכולות להיות בתחומים שונים, בעבירות אלימות קלות עד חמורות,  עבירות של פגיעה בביטחון המדינה, עבירות רכוש כגון גניבה, התפרצות לדירה או עסק,  עבירות מין וסמים וכיוצא באלה.

  לחץ כאן לפנייה למשרדנו

כתב אישום פלילי

לאחר סיום חקירת המשטרה והגעה למסקנה כי יש די ראיות להעמדת האדם לדין פלילי, יוגש נגדו כתב אישום לבית משפט (שלום או מחוזי בהתאם לסוג העבירה).

המלצתנו היא לא להמתין ולשכור עו"ד פלילי שינהל עבורכם את ההליך הפלילי. אף אם אתם סבורים כי לא ביצעתם עבירה ובטוחים כי "הצדק יצא לאור", דאגו שעורך דין פלילי יהיה לצידכם.

עורך דין מנוסה יצלם את חומר החקירה שהתאסף במשטרה, ילמד אותו ויכין את קו ההגנה שלכם. ניתן לטעון טענות מקדמיות שונות שיש בכוחן לבטל את כתב האישום, ניתן לנהל משא ומתן עם התביעה במשטרה לשם תיקון כתב האישום ובכך להביא להקלה בעונש . במידה והנאשם טוען כי לא עשה דבר ומעוניין "להוכיח את חפותו" , הרי שיש לנהל הליך הוכחות. כלומר עדי התביעה יעידו בבית המשפט, לאחר מכן עדי ההגנה ואז בית המשפט יחליט לאיזה צד הוא מאמין. במידה ויעלה ספק במהלך שמיעת העדים באשמת הנאשם, בית המשפט יזכה את הנאשם. במידה ובית המשפט יקבע כי הנאשם ביצע את העבירה, הרי שבשלב הזה בית המשפט ישמע טיעונים לעונש מצד התביעה וההגנה ובהתאם יחליט מה העונש המתאים אשר הולם את העבירה ונסיבות ביצועה כמו גם נסיבותיו האישיות של הנאשם.

הליך פלילי אינו נושא פשוט, תוצאותיו עשויות להביא למאסרו של האדם, למניעת קבלתו למקומות עבודה ולפגיעה ישירה בחייו האישיים והמשפחתיים.

לכן ,אין להקל ראש בכך ולוודא כי עו"ד פלילי מנוסה ומקצועי יסייע לכם ויעמוד לצידכם בשעתכם הקשה.

סגירת תיק פלילי

המשטרה היא הגוף המקבל את ההחלטה האם לבצע חקירה בנוגע לתיק הפלילי . במקרים שבהם העבירה היא קלה ולאדם אין רקורד פלילי בעברו, הרי קרוב לוודאי שהתיק ייסגר מחוסר עניין לציבור. ישנה עוד אפשרות לסגירת תיק, והיא מחוסר ראיות מספיקות – כשהראיות שאספה המשטרה אינן מספיקות בכדי להביא להרשעתו של החשוד במעשה. אפשרות נוספת והעדיפה מכולן, סגירת תיק מחוסר אשמה . במצב זה לא יישאר כתם בפלט המרשם הפלילי של האדם במשטרת ישראל.

למעט תיקים שנסגרו מחוסר אשמה או חוסר עבירה שמהם לא נשאר כל זכר ברישומי המשטרה, הגם שתיק חקירה נסגר כנגד חשוד, הוא ימשיך להופיע בפלט המרשם הפלילי של החשוד, המנוהל על ידי המשטרה. (יודגש כי תיק משטרה סגור בגין עבירה מסוג עוון , יבוטל אוטומטית בחלוף 7 שנים. תיק מסוג פשע לא יבוטל אוטומטית. יש להגיש בקשה בחלוף 7 שנים לביטולו)

בתיק פלילי שנסגר עקב היעדר ראיות או חוסר עניין לציבור ניתן להגיש ערר על עילת סגירת התיק. יש לעשות זאת באמצעות עורך דין פלילי, מנוסה, על מנת שיגיש ערר מקצועי ומנומק, ולאחר בחינת חומר הראיות בתיק, במטרה לשנות את עילת סגירת התיק ולהביא למצב של היעלמותו מפלט המשטרה.

במידה ואתם זקוקים למחיקת רישום פלילי (תיק שאדם נדון בבית המשפט) או לביטול תיק משטרה סגור, פנו למשרדנו המתמחה בהליכים אלה, ותקבלו את השירות המקצועי והאמין ביותר שניתן לקבל. 

פוסטים אחרונים