ייעוץ ראשוני ללא תשלום וללא התחייבות 052-6498282phone icon
divider

לקבלת ייעוץ משפטי התקשר

052-649-8282סעיף 62 לפקודת התעבורה

separator
0 תגובות /

נהיגה בכביש דורשת מציבור הנהגים ציות לכל חוקי התעבורה, היא מחייבת אותם להיות זהירים ולהתייחס בכובד ראש לנעשה בכביש וכן לקיחת אחראיות על מצבו המכאני של רכבם.

בתי המשפט רואים בנהיגה לא בטוחה ואחראית סכנה לכלל ציבור המשתמשים בדרך, לכן אי מניעתה גוררת אחריה ענישה פלילית שדינה שלילת רישיון הנהיגה בפועל ולעיתים הענישה יכולה להגיע עד כדי מאסר בפועל.
ענישה זו מוגדרת בסעיף 62 לפקודת התעבורה ומאפשרת לבתי המשפט להטיל על עבריינים עונשים כבדים.
כעת נשאלת השאלה מי הוא עבריין אשר נהג ברשלנות ומי בסך הכל נהג בחוסר זהירות?

צור עמנו קשר בהקדם !

קיבלתם זימון למשפט? זקוקים לייצוג עו"ד תעבורה מומחה בתחום ?

צור עמנו קשר בהקדם !

סעיף 62 לחוקי התעבורה

סעיף 62 לפקודת התעבורה מתמקד , בין היתר, בנהגים אשר נהגו בצורה רשלנית ובקלות ראש, וכתוצאה מכך ניתן להטיל עליהם מאסר של שנתיים או קנס לפי סעיף 61 א' 3 לחוק העונשין התשל"ז 1977.

סעיף 62 א' מאפשר לבית המשפט לבטל את תקופת המאסר בפועל שנגזרה על הנאשם וזאת לאחר הצגת נימוקים רלוונטיים. סעיף 62 ב' לפקודת התעבורה מאפשר לבית המשפט להטיל על הנאשם, במקום תקופת מאסר בפועל, ביצוע שירות לציבור.

נהיגה ברשלנות – מתי מגישים כתב אישום בגין עבירה זו?

כמעט כל נהג אשר היה מעורב בתאונת דרכים ראה כי בכתב האישום שהוגש נגדו הוא הואשם ב"נהיגה רשלנית ובקלות ראש" לפי סעיף 62 לחוקי התעבורה. בסופו של דבר, לא כל נהג קיבל עונש מאסר על נהיגתו הרשלנית. זאת משום שההגנה הוכיחה לבית המשפט כי מעשיו של הנהג נגרמו עקב חוסר זהירות, על פי תקנה 21 ג'.נהגים אחרים קיבלו תקופת מאסר על תנאי או מאסר בפועל. בכל מקרה, בכל תאונת דרכים מגישה התביעה המשטרתית אישום על נהיגה ברשלנות ועל ההגנה להוכיח לבית המשפט כי העבירה שיש לייחס לנהג היא נהיגה בחוסר זהירות וכי הוא אינו מסוכן לציבור. במידה והנהג המואשם ברשלנות ביצע עבירות דומות בסמיכות לעבירה החדשה, זו תהיה משימה לא פשוטה כלל לשכנע את בית המשפטלהימנע מהטלת עונש מאסר.

סוגי עבירות תעבורה לפי סעיף 62

עונש מאסר המוטל על הנהגים אשר נהגו בצורה רשלנית ובקלות ראש, נועד בראש ובראשונה להרתיע את הציבור וזאת במטרה להילחם בתאונות הדרכים ולהפחית את מספר הנפגעים. להלן סוגי העברות בגינן החוק קובע כי יש להטיל עונש מאסר עלנהגים עבריינים לפי סעיף 62 לפקודת התעבורה:

  • הפרת אחת או יותר מהוראות המנויות בפקודת התעבורה
  • נהיגה בקלות ראש, באורח רשלני או במהירות מופרזת
  • נהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים
  • סירוב למסור פרטים אישיים לשוטר במדים או מסירת פרטים כוזבים
  • אי סיוע למשטרה במסירת מידע שעשוי להוביל ללכידת האדם האשם בתאונה
  • אי ציות לתמרור או להוראה אשר ניתנה על ידי שוטר במדים
  • זיוף רישיונות נהיגה או סימון זיהוי של הרכב
  • שינוי מכוון של רישום שהתקבל בטכוגרף.

משרד עו"ד תעבורה שביט & קנטור מומחה בדיני תעבורה עם ניסיון רב בתחום. צרו קשר עמנו !

separator

לקבלת ייעוץ מקצועילחץ כאן!