ייעוץ ראשוני ללא תשלום וללא התחייבות 052-6498282phone icon
divider

לקבלת ייעוץ משפטי התקשר

052-649-8282נהיגה בשכרות | מכשיר הינשוף

separator
0 תגובות /

מהי נהיגה בשכרות, כיצד בודקים האם אדם נהג כשהוא שיכור, מה הבעיה עם דרך זו, ומה בעצם משמעות החלטת בית המשפט מיום 7.3.10 בנושא מכשיר הינשוף? על כך במאמר זה.

שכרות

החוק מגדיר שכרות כשאדם נוהג ברכב, כשבליטר אוויר נשוף בגופו יש למעלה מ-240 מיקרוגרם אלכוהול או 50 מיליגרם אלכוהול במאה מיליליטר דם.

תקנה 169ב.(א) לתקנות התעבורה קובעת כי: "לא ינהג אדם רכב בדרך או במקום ציבורי ולא יניעו אם הוא שיכור".

כיצד בודקים האם אדם שיכור

אדם החשוד כי נהג בשכרות יתבקש ע"י שוטר לבצע בדיקת נשיפה באמצעות מכשיר המכונה "ינשוף" . תפקידו של מכשיר הינשוף, למדוד את רמת האלכוהול בגופו של אדם אשר נהג ברכב.

מהי בדיקת נשיפה

החוק מגדיר "בדיקת נשיפה" כך: " בדיקת אויר נשוף של אדם באמצעות מכשיר שאישר שר הבריאות, בהתייעצות עם שר התחבורה, בהודעה ברשומות, והמכשיר מראה את ריכוז האלכוהול באויר הנשוף או את שווה ערכו בדמו של הנבדק בדוגמה של נשיפה שסיפק אותו נבדק;

מה הבעיה עם מכשיר הינשוף?

אנו, עורכי הדין, טוענים זמן רב בבתי המשפט טענות הנוגעות, בין היתר, לאמינות מכשיר הינשוף.

נוכח ריבוי הטענות בבתי המשפט לתעבורה ברחבי הארץ , הוחלט בבית המשפט לתעבורה, בירושלים, למנות 3 שופטים (סגן הנשיא,יוסף ריבלין, אברהם טננבוים ואביטל חן) שידונו בנושא מכשיר הינשוף.

ביום 7.3.10, לאחר שנתיים של דיונים בנושא, ניתנה החלטת השופטים, המשתרעת על פני 123 עמודים, לפיה יש להעלות את רף כמות האלכוהול בהגדרת השכרות, לכמות מינימאלית של 400 מיקרוגרם בליטר אוויר נשוף .

מה משמעות החלטה זו?

בשלב זה כולם ממתינים להתפתחויות. בראש ובראשונה על משטרת ישראל ללמוד את פסק הדין ולאחריו לקבל החלטה האם לאמץ את החלטת בית המשפט לתעבורה אם לאו.

אם תתקבל החלטה חיובית, לאמץ את פסק הדין, הרי שכמות עצומה של דוחות בגין נהיגה בשכרות יבוטלו.

חשוב לציין,  מדובר רק בדוחות שטרם נדונו בבית המשפט והוטל בגינם עונש כזה או אחר.

אם משטרת ישראל תחליט שלא לאמץ את פסק הדין , הרי שיוגש ערעור לבית המשפט המחוזי ויחלוף זמן רב עד אשר תתקבל החלטה סופית בעניין.

מה הסיכוי לשינוי פסק הדין ע"י בית המשפט המחוזי, במידה ויוגש ערעור?

הסיכוי מניסיוננו הרב, כי בית המשפט המחוזי יתערב בפסק הדין, נמוך מאוד. מדובר בפסק דין ארוך ומנומק של 3 שופטים, שניתן לאחר שמיעת מומחים רבים , הן מטעם התביעה והן מטעם הסנגוריה.

separator

לקבלת ייעוץ מקצועילחץ כאן!